Co to jest Bitcoin? Jak kupić i na nim zarobić? Poradnik

Jeśli słyszałeś o Bitcoin, ale nadal nie wiesz co to jest, wyjaśniamy. W tym artykule opowiemy o tym, czym są Bitcoiny jak je kupić i nimi handlować – bezpiecznie!

Co to jest Bitcoin ?

Bitcoin to cyfrowa waluta, która została stworzona w 2009 roku przez nieznaną osobę lub grupę osób pod nazwą Satoshi Nakamoto. Bitcoin stał się realną alternatywą dla walut fiat ze względu na bezproblemową integrację technologii blockchain z różnymi sektorami rynku.

Choć od czasu powstania Bitcoina w 2009 roku powstało wiele innych kryptowalut, ta oryginalna waluta pozostaje zdecydowanie najpopularniejsza i najbardziej wartościowa.

Bitcoin ma ograniczoną podaż. Tylko 21 milionów bitcoinów zostanie kiedykolwiek wydobytych i nie będzie ich więcej niż ta liczba. To czyni je rzadkim zasobem jak przykładowo złoto lub srebro jeszcze rzadszym, ponieważ jest tylko tyle złota tam, ale ilość dostępnych bitcoinów rośnie każdego dnia (aż do osiągnięcia limitu). Obecnie Bitcoin jest trudny do wydobycia dlatego też utrzymuje on swoją wartość.

Jak działa Bitcoin ?

Bitcoin to waluta cyfrowa, tworzona i przechowywana elektronicznie. Handluje się nią między ludźmi bez użycia pośredników (takich jak banki).

W przeciwieństwie do walut fiat, takich jak Dolar, Euro lub ZŁ, Bitcoin nie ma banku centralnego, który kontroluje jego wartość; zamiast tego jest wspierany przez miliony ludzi, którzy przyjmują Bitcoin w zamian za towary i usługi lub trzymają go jako inwestycję.

Bitcoin jest technologią open-source, co oznacza, że każdy może uzyskać dostęp do jego kodu źródłowego – instrukcji działania oprogramowania i zmodyfikować go, aby stworzyć własną wersję. Został on zapoczątkowany przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku, ale jego tożsamość pozostaje do dziś nieznana.

Celem Bitcoina jest stworzenie zdecentralizowanego systemu walutowego, który nie wymaga instytucji trzecich, takich jak banki czy rządy, do weryfikacji transakcji.

bitcoin

Jak przechowywać Bitcoina ?

Bitcoin jest walutą cyfrową i aby z niej korzystać potrzebny jest portfel. Pozwalają one przechowywać, wysyłać i odbierać Bitcoina na telefonie lub komputerze. Istnieją różne rodzaje portfeli:

  • Przeglądarkowe na przykład: Blockchain i Metamask
  • Cold Wallets (offline): Ledger Nano i Trezor One
  • Na urządzenia mobilne: TrustWallet, CoinBase
  • Desktopowe: Exodus

Można również przechowywać Bitcoiny na giełdach takich jak Binance, Zonda czy KuCoin.

Transakcja bitcoin może być dostępna za pomocą klucza publicznego, który jest ciągiem liter i cyfr. Klucz prywatny współpracuje z kluczem publicznym, aby umożliwić wydawanie bitcoinów z portfela – to jak adres e-mail do wysyłania lub otrzymywania waluty od innych użytkowników.

Koparki kryptowalut weryfikują transakcje Bitcoin i dodają je do blockchain, który rejestruje każdą transakcję kiedykolwiek dokonaną za pomocą tej waluty. Im więcej mocy obliczeniowej użyczysz do tego procesu zwanego „kopaniem”, tym więcej Bitcoinów wydobędziesz.

Kim jest górnik Bitcoina?

W świecie Bitcoina górnicy to osoby, które weryfikują transakcje dokonywane za pomocą tej kryptowaluty.

Górnicy są nagradzani nowo wydobytymi Bitcoinami za weryfikację transakcji. Aby ją zweryfikować górnicy konkurują w rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych przy użyciu wyspecjalizowanych komputerów zwanych ASIC (application-specific integrated circuits).

Kopanie Bitcoin

Co 10 minut, górnicy dodają nowy blok do blockchain i w nagrodę generują 6,25 nowo wydobytych Bitcoinów – około 126 250 dolarów w czasie pisania tego artykułu.

Nagroda jest wypłacana przez sieć górnikowi, który wydobędzie blok BTC. Tak jest od czasu, gdy Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez jego twórcę, Satoshi Nakamoto (którego tożsamość pozostaje nieznana). Wypłata przychodzi w bitcoinach i jest rozdawana co 10 minut.

Nagroda za wydobycie bitcoina spadła z 50 BTC za wydobyty blok w 2009 r. do 12,5 w 2016 r. W maju 2020 r. spadła do do 6,25. Nastepny halving bitcoina będzie miał miejsce pod koniec 2024r i nagroda za blok będzie zredukowana do 3.125 BTC.

Jak kopać Bitcoina ?

Aby zostać górnikiem, można zrobić dwie rzeczy: kupić specjalistyczny sprzęt zwany ASIC (Application-specific integrated circuit), który nadaje się tylko do kopania kryptowalut, ale robi to bardzo wydajnie lub dołączyć do puli innych górników i połączyć swoje zasoby. Zamiast kupować i obsługiwać własny sprzęt do wydobywania kryptowalut, płacisz firmie za moc obliczeniową, którą wykorzystuje na swoich maszynach bez dodatkowych kosztów.

Własna maszyna ASIC to koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł za sztuke. Nie jest to aktualnie opłacalne jeśli nie mamy dostępu do taniego prądu, miejsca do umieszczenia koparek i wydajnego chłodzenia.

Dlatego właśnie kopanie w chmurze jest lepszą opcją jednak niesie ze sobą spore ryzyko – nigdy nie wiadomo kiedy dana firma oferująca takie usługi się wysypie lub ogłosi upadłosć. Wtedy nie odzyskasz swoich zainwestowanych pieniędzy.

Co to jest portfel Bitcoin ?

Portfel Bitcoin to oprogramowanie, które przechowuje Twoje bitcoiny i pozwala Ci z nich korzystać. Jest to jak internetowe konto bankowe lub fizyczny portfel.

Portfele internetowe, jak te oferowane przez Blockchain.com i Coinbase, przechowują Twoje Bitcoiny w serwisie internetowym. A jeśli używasz portfela sprzętowego, takiego jak Trezor lub Ledger Nano S, aby przechowywać swoją cyfrową walutę to znaczy, że trzymasz ja w „Cold wallecie” i twoje coiny są bezpieczne.

Większość nowoczesnych portfeli kryptowalutowych pozwala na wykonanie kopii zapasowej klucza prywatnego powiązanego z każdym adresem sieciowym, na wypadek gdyby coś poszło z nim nie tak podczas użytkowania.

Jak wybrać portfel kryptowalut ?

Wybór odpowiedniego portfela jest ważną częścią korzystania z Bitcoin. Niektóre portfele są bardziej bezpieczne niż inne, więc ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj portfela najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, jak i gdzie przechowywać swoje klucze prywatne.

Portfele giełdowe/przeglądarkowe, mobilne i sprzętowe to najczęściej spotykane rodzaje. Każdy portfel ma swoje plusy i minusy. Portfele online takie jak Blockchain.com lub CoinBase są podatne na atak gdy ktoś zdobędzie dostęp do twojego telefonu (kradzież lub malware). To samo dotyczy trzymania swoich kryptowalut na giełdzie. Dodatkowo jeśli giełda upadnie – tracisz swoje środki.

Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia, które przechowują Twoje klucze prywatne w trybie offline, dzięki czemu chronią przed kradzieżą za pomocą np: wirusów komputerowych.

Transakcje wielopodpisowe pozwalają na posiadanie jednego klucza prywatnego przez wiele osób lub instytucji bez żadnych powiązań między nimi.

Jak kupić Bitcoina ?

Możesz kupić Bitcoin i inne kryptowaluty na większości giełd, na przykład:

Możesz również kupić kryptowalutę od przyjaciół lub członków rodziny (jeśli je oczywiście posiadają i zechcą Ci sprzedać) lub spotkać się osobiście z lokalnym handlowcem. W każdym większym mieście w Polsce znajduja sie tak zwane Bitomaty gdzie możesz przyjść, podać swój portfel, włożyć banknoty do urządzenia i poczekać aż otrzymasz swojego Bitcoina.

Dodatkowo, możesz zarobić trochę Bitcoinów wykonując prace online, takie jak copywriting, reklama itp. Obecnie niektóre firmy płacą swoim pracownikom w kryptowalutach – świetna opcja!

Jak bezpiecznie przechowywać Bitcoin i inne kryptowaluty ?

  • Jeśli przechowujesz duże ilości kryptowalut na portfelu zewnętrznym takim jak na przykład Ledger Nano, zrób kopię zapasową swojego portfela. Jeśli coś stanie się z urządzeniem, w którym je przechowujesz – np. zgubienie lub kradzież – nie stracisz wszystkich swoich pieniędzy!
  • Kiedy posiadasz Bitcoin lub inną kryptowalutę i przechowujesz ją w cyfrowym portfelu online na platformie takiej jak Coinbase lub Blockchain pamiętaj aby trzymać swoje klucze prywatne w bezpiecznym miejscu. Najlepiej przepisać je na kartkę i ją schować. Wtedy masz pewność, że żaden wirus np na komputerze nie wykradnie Ci go z notatnika lub innego miejsca gdzie je zapisałeś.
  • Nie przechowuj większej ilości kryptowalut na giełdzie. Zalecamy aby trzymać tam środki którymi chcesz handlować. Giełdy są usługami stron trzecich, które pozwalają użytkownikom kupować lub sprzedawać kryptowaluty za pomocą innych form płatności, takich jak przelewy bankowe lub karty kredytowe – ale także śledzić salda kont (jeśli ludzie chcą).

Jak handlować kryptowalutami ?

Możesz kupować i sprzedawać kryptowaluty na giełdach. Giełdy to strony internetowe, które pozwalają na wymianę pieniędzy fiat na kryptowaluty lub odwrotnie. Są one łatwe w użyciu i są najczęstszym sposobem zakupu bitcoinów w większości krajów na świecie.

Najprostszą metodą jest założenie konta na giełdzie takiej jak Binance lub Zonda, zweryfikowanie go i kupno kryptowalut za pomocą przelewu lub karty debetowej/kredytowej. Można też przelać krypto z twojego portfela na giełde jeśli chcesz zacząć handlować.

Na całym świecie istnieją setki giełd, na których można handlować kryptowalutami, ale jest tylko kilka głównych, które polecamy: Binance, Zonda, CoinBase i KuCoin.

Dlaczego powinienem użyć giełdy ?

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, może być trudno zrozumieć, czym jest giełda i jak działa. Działa to w ten sam sposób co „zwykłe” giełdy jednak handluje się kryptowalutami. Pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać kryptowaluty z łatwością, często za pomocą dosłownie kilku kliknięć.

Giełdy są łatwe w użyciu i mają niskie opłaty w porównaniu do korzystania z banku lub innej instytucji finansowej. Oferują również dostęp do szerokiej gamy kryptowalut (czasami ponad 200 na niektórych giełdach!), którymi można handlować na platformie w czasie rzeczywistym.

Wybierając giełdę, która będzie dla Ciebie najlepsza, ważne jest, aby wziąć pod uwagę bezpieczeństwo Twojego konta. Większość giełd oferuje 2FA jako dodatkową warstwę ochrony Twoich aktywów i danych konta.

Podsumowanie

Bitcoin to cyfrowa waluta i prawdziwa rewolucja finansowa, która umożliwia użytkownikom wysyłanie pieniędzy bez korzystania z usług banków. Dotyczy to całej technologii Blockchain. W obecnych czasach i patrząc na trendy rynkowe dobrym wyborem jest kupno kryptowalut (oczywiście na miarę swoich możliwości finansowych). Podczas pisania tego artykułu jesteśmy w tak zwanym „dołku” (listopad 2022) i cena Bitcoina jest w okolicach 20.000$.

Podczas hossy w 2021r cena 1 BTC skoczyła do ponad 68.000$. Tak więc jesteśmy teraz ponad 3-krotnie niżej niż na górce. Wnioski nasuwają się same. Mamy nadzieję, że ten poradnik wyjaśnił Ci co to jest Bitcoin, jak go przechowywać i jak nim handlować.

Dariusz Mączyński

Dariusz Mączyński

Pasjonat giełdy forex, kryptowalut oraz piłki nożnej. Giełdę Forex analizuje od kilku lat, co poparte jest wieloma sukcesami. Uczestnik wielu konferencji na temat kryptowalut. Na tym blogu Dariusz zajmuje się przeglądem najpopularniejszych platform tradingowych. Mając dwie dekady doświadczenia w dziennikarstwie biznesowym i finansowym, Dariusz omawiał najświeższe informacje rynkowe, pisał na temat rynków akcji oraz redagował treści dotyczące finansów osobistych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Forex Opinia