Co to jest Blockchain?

Blockchain, jest zdecentralizowanym cyfrowym dziennikiem, w którym przechowywane są dowolne informacje. Mogą w nim być przechowywane informacje o transakcjach kryptowalutowych, własności NFT oraz informacje o inteligentnych kontraktach DeFi.
Blockchain jest wyjątkowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych baz danych jest całkowicie zdecentralizowany. Zamiast być przechowywany na jednym komputerze przez centralnego administratora, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnej bazy danych, zapisy blockchain są powielane na wielu komputerach podłączonych do sieci. Węzły to indywidualne systemy komputerowe, na których działa oprogramowanie blockchain.

Jak działa Blockchain?


Nazwa blockchain nie jest niczym niezwykłym: Księga cyfrowa jest często określana jako „łańcuch” składający się z „bloków” danych. Ponieważ do sieci regularnie dodawane są nowe dane, generowany jest nowy „blok”, czyli blok informacji, który zostaje połączony z „łańcuchem”. Oznacza to, że wszystkie węzły w sieci synchronizują swoje edycje dziennika blockchain, tak aby były one do siebie podobne.
Metoda, według której tworzone są nowe bloki, jest kluczowa dla zrozumienia, dlaczego blockchain jest uważany za tak bezpieczny. Zanim nowy blok zostanie wprowadzony do dziennika, większość węzłów musi zweryfikować i uwierzytelnić nowe dane. Może to obejmować sprawdzenie, czy nowe transakcje w blockchainie nie były oszustwem lub czy monety nie zostały nadmiernie zainwestowane, w przeciwieństwie do samodzielnej bazy danych lub arkusza kalkulacyjnego, w których jeden użytkownik może dokonywać zmian bez ograniczeń.


„Po osiągnięciu konsensusu blok jest dodawany do łańcucha, a ukryte transakcje są zapisywane na taśmie w dzienniku rozproszonym” – mówi C. Neil Gray, partner w lokalizacjach praktyki fintech w Duane Morris LLP. „Bloki są bezpiecznie łączone ze sobą, tworząc bezpieczny i pewny łańcuch cyfrowy od początku istnienia księgi głównej do chwili obecnej”.


Węzły muszą rozwiązywać trudne równania matematyczne, aby przetwarzać transakcje, co jest realizowane za pomocą kryptografii.
„W nagrodę za wysiłek włożony w weryfikację zmian we wspólnych danych węzły są zwykle nagradzane nowymi ilościami rodzimej waluty blockchaina – np. nowymi bitcoinami na blockchainie bitcoin” – mówi Sarah Shtylman, doradca ds. technologii finansowych i blockchain w Perkins Coie.

Publiczne a prywatne łańcuchy bloków


Istnieją zarówno blockchainy publiczne, jak i prywatne. Do blockchaina publicznego może dołączyć każdy, co oznacza, że może on odczytywać, tworzyć lub analizować dane w blockchainie. Modyfikowanie zapisów przechowywanych w publicznym łańcuchu bloków jest dość trudne, ponieważ węzły nie są kontrolowane przez żaden pojedynczy podmiot.
Firma lub grupa zarządza osobistym blockchainem. Tylko ona ma prawo zapraszać ludzi do systemu i w razie potrzeby może modyfikować blockchain. Osobisty blockchain jest podobny do wewnętrznego systemu przechowywania informacji, z tą różnicą, że jest on rozproszony na wiele węzłów w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Jak jest wykorzystywany Blockchain?


Technologia blockchain jest wykorzystywana do różnych celów, od oferowania usług finansowych po pełnienie funkcji platformy do głosowania.


Kryptowaluty


Blockchain jest obecnie powszechnie wykorzystywany jako podstawa walut cyfrowych, takich jak Bitcoin i Ethereum. Gdy ktoś nabywa, handluje lub wydaje kryptowalutę, jest to rejestrowane w blockchainie. Im więcej osób korzysta z kryptowalut, tym bardziej prawdopodobne jest, że blockchain stanie się częścią codziennego życia.


„Ponieważ kryptowaluty są nieprzewidywalne, nie są jeszcze zbyt często wykorzystywane do nabywania produktów i usług. Ale to się zmienia, gdy PayPal, Square i inne firmy świadczące usługi gotówkowe udostępniają usługi związane z aktywami cyfrowymi sprzedawcom i konsumentom detalicznym” – przypomina Patrick Daugherty, starszy partner w Foley & Lardner i lider grupy zadaniowej blockchain w firmie.


Bankowość


Blockchain jest wykorzystywany nie tylko do transakcji w kryptowalutach, ale także w walutach materialnych, takich jak dolary i euro. Może to być znacznie szybsze niż wysyłanie pieniędzy za pośrednictwem banku lub innej instytucji finansowej, ponieważ transakcje mogą być weryfikowane i realizowane szybciej poza normalnymi godzinami pracy.

Transfery aktywów


Blockchain może być również wykorzystywany do dokumentowania i przenoszenia własności szerokiej gamy przedmiotów. Coraz większą popularnością cieszy się własność cyfrowa, taka jak NFT, która stanowi odwzorowanie własności w sztuce cyfrowej i filmach.


Z drugiej strony, blockchain można wykorzystać do weryfikacji własności takich aktywów, jak akty notarialne i samochody. Obie strony transakcji mogłyby najpierw wykorzystać blockchain do ustalenia, czy dana osoba ma tytuł własności do nieruchomości, a druga osoba wystarczającą ilość pieniędzy na jej zakup; następnie mogłyby sfinalizować i zarejestrować transakcję w blockchainie.
Za pomocą tej metody można przesłać akt notarialny domu bezpośrednio do blockchaina, ponieważ plik zostanie natychmiast zaktualizowany w blockchainie.


Inteligentne kontrakty


Samowykonujące się kontrakty to rodzaj innowacji w technologii blockchain, która pozwala na automatyzację umów. Te cyfrowe kontrakty są realizowane automatycznie po spełnieniu określonych kryteriów. Na przykład płatność za produkt może zostać szybko uruchomiona, gdy kupujący i sprzedający spełnią wszystkie wymagania oferty.


„Widzimy doskonały potencjał w lokalizacji inteligentnych umów – wykorzystujących technologię blockchain i zakodowane wytyczne do automatyzacji umów prawnych” – mówi Gray. „Odpowiednio zakodowana mądra umowa prawna w księdze rozproszonej może zmniejszyć, a w idealnym przypadku wyeliminować wymóg potwierdzania wykonania umowy przez zewnętrzne strony trzecie”.

Monitorowanie łańcucha dostaw


Gdy towary są transportowane przez różne kraje, łańcuchy dostaw stają się niezwykle skomplikowane. Ze względu na swój rozmiar i złożoność łańcuchy dostaw są kopalnią informacji, które można wykorzystać na wiele sposobów. Tradycyjne metody przechowywania danych mogą utrudniać określenie źródła problemów, np. wskazanie dostawcy, który dostarcza produkty niskiej jakości. Informacje te mogłyby być przechowywane w systemie blockchain, co ułatwiłoby regulowanie łańcucha dostaw.

Podsumowanie Blockchain


Blockchain to rozproszona, niezmienna baza danych, która umożliwia dokonywanie transakcji i śledzenie aktywów w całej sieci usług. Majątkiem mogą być zarówno aktywa materialne (dom, samochód, pieniądze, ziemia), jak i niematerialne (prawa autorskie, patenty, znaki towarowe). Blockchain to zdecentralizowana sieć, która umożliwia śledzenie i obrót praktycznie wszystkim, co ma wartość. Minimalizuje ona ryzyko i obniża koszty dla wszystkich zaangażowanych stron, umożliwiając śledzenie i obrót w sieci praktycznie wszystkim, co ma wartość.
Znaczenie Blockchain w biznesie: Przedsiębiorstwa opierają się na informacjach. Im szybciej otrzymuje się informacje i im bardziej są one dokładne, tym lepiej. Ponieważ blockchain zapewnia natychmiastowe, współdzielone i w pełni przejrzyste dane przechowywane w niezmiennej księdze, do której dostęp mają tylko uprawnieni członkowie sieci, doskonale nadaje się do dostarczania takich danych. Zamówienia, płatności, faktury, procesy produkcji i inne czynności mogą być śledzone za pomocą sieci blockchain. Ponieważ uczestnicy sieci mają jedną perspektywę, można zobaczyć wszystkie elementy transakcji od początku do końca, co daje większą pewność, a także nowe możliwości i wydajność.

Kluczowe elementy blockchaina


Technologia dziennika rozproszonego


Zdecentralizowany dziennik, do którego mają dostęp wszyscy uczestnicy sieci, zawiera pełną historię transakcji. Transakcje są rejestrowane tylko raz w tym wspólnym dzienniku, co eliminuje podwójny wysiłek, typowy dla konwencjonalnych sieci usługowych.


Niezmienne zapisy


Po zapisaniu transakcji na taśmie we wspólnym dzienniku nie można jej naruszyć ani zmienić. W przypadku popełnienia błędu należy wprowadzić nową transakcję, aby go naprawić, a obie transakcje są aktualizowane.


Inteligentne kontrakty


Grupa przepisów zwana inteligentnym kontraktem jest przechowywana w blockchainie i natychmiast uruchamiana w celu przyspieszenia transakcji. Inteligentny kontrakt może zawierać przepisy dotyczące przenoszenia obligacji biznesowych, w tym warunki opłacania ubezpieczenia podróżnego itd.

Jak działa blockchain

Każda transakcja to „blok” informacji. Na taśmie mogą być zapisywane wszelkie informacje z bloku informacyjnego, w tym kto, co, kiedy, gdzie, ile, a nawet stan – np. temperatura dostawy żywności.
Każdy blok jest połączony z poprzednimi i kolejnymi


Gdy nieruchomość jest sprzedawana lub przenoszona, jej bloki łączą się ze sobą, tworząc łańcuch danych. Bloki uwierzytelniają dokładny czas i kolejność transakcji, a ponadto są zabezpieczone razem, aby uniemożliwić zmianę bloku lub dodanie nowego bloku pomiędzy dwoma istniejącymi blokami.
Transakcje są blokowane razem w nieusuwalnym łańcuchu: blockchain
Potwierdzenie blockchaina jest wzmacniane z każdym kolejnym blokiem. Daje to blockchainowi wystarczające bezpieczeństwo i trwałość, aby można było mu zaufać. Eliminuje to możliwość manipulowania transakcją i tworzy godny zaufania zapis transakcji, na którym możesz polegać Ty i inni członkowie sieci.

Korzyści z blockchain


Co powinno być inaczej: Prowadzenie podwójnej ewidencji i walidacja przez stronę trzecią to często niepotrzebny wysiłek. Do systemów ewidencjonowania można się włamać i je oszukać. Brak otwartości może spowodować, że weryfikacja danych będzie trwała dłużej.
Wraz z pojawieniem się Internetu Rzeczy(IoT) gwałtownie wzrosła liczba transakcji. Wszystko to zapycha nasz system i pokazuje, że potrzebujemy lepszej metody. Na ratunek przybyła branża blockchain.

Większe zaufanie


Dzięki blockchain można mieć pewność, że otrzymuje się prawidłowe i aktualne informacje, przystępując do sieci tylko dla członków, a wrażliwe zapisy blockchain będą udostępniane tylko tym członkom sieci, którym użytkownik udzielił na to zgody.

Większe bezpieczeństwo


Wymóg precyzji danych dotyczy wszystkich członków sieci, a wszystkie potwierdzone transakcje są trwałe, ponieważ są przechowywane w sposób ciągły. Nikt, nawet administrator systemu, nie ma prawa usunąć transakcji.


Więcej zapisów


Nie ma potrzeby czasochłonnego uzgadniania zapisów, ponieważ transakcje są przetwarzane natychmiastowo. Do przyspieszenia transakcji może przyczynić się inteligentny kontrakt, czyli zbiór przepisów, które można zapisać w blockchainie i natychmiast wdrożyć.

Dariusz Mączyński

Dariusz Mączyński

Pasjonat giełdy forex, kryptowalut oraz piłki nożnej. Giełdę Forex analizuje od kilku lat, co poparte jest wieloma sukcesami. Uczestnik wielu konferencji na temat kryptowalut. Na tym blogu Dariusz zajmuje się przeglądem najpopularniejszych platform tradingowych. Mając dwie dekady doświadczenia w dziennikarstwie biznesowym i finansowym, Dariusz omawiał najświeższe informacje rynkowe, pisał na temat rynków akcji oraz redagował treści dotyczące finansów osobistych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Forex Opinia