Dlaczego warto rozpocząć grę na giełdzie?

Dlaczego warto rozpocząć grę na giełdzie?

Każdy ma  w sobie coś z hazardzisty. Decyzje, które podejmuje zawsze obarczone są ryzykiem. Zwykła gra w totolotka już takim jest, w końcu ciężko zarobione pieniądze próbuje się pomnożyć licząc raczej na szczęście. Lepszym sposobem jest inwestowanie, czyli coś bardziej przewidywalnego. A zatem: dlaczego warto rozpocząć grę na giełdzie?

1. Jesteś decydentem

Jesteś panem swoich decyzji. Czyli od Ciebie zależy w co zaiwestujesz, z jakich instrumentów korzystasz. Kupujesz, czy sprzedajesz. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, to założyć konto maklerskie. Stajesz się mobilnym inwestorem, bo dostęp masz niemalże nieograniczony – potrzebne jedynie urządzenie i internet.

2. Mobilność

Sam planujesz zakupy. Czy chcesz w danej chwili inwestować w obligacje, akcje spółek, czy inne produkty, jak ETF-y. Jeśli zaś uważasz się za już doświadczonego gracza, to otwierają się nowe możliwości: waluty, surowce, kontrakty terminowe bądź zagraniczne indeksy.

3. Zostajesz właścicielem

Kupując choćby jedną akcję, stajesz się współwłaścicielem majątku firmy. A to przekłada się na pewne prawa, w tym prawo do dywidendy. Inwestujesz w jakieś przedsiębiorstwo i śledzisz jego losy. Czy się prawidłowo rozwija? Czy produkcja i sprzedaż rośnie? Czy zdobywa kolejne fragmenty rynku… Na pewno jest i satysfakcja, ale przede wszystkim zysk w dywidendzie.

4. Zyskasz więcej

Niewątpliwą zaletą gry na giełzie jest dużo większy zysk od tego, co można by uzyskać, na przykład z lokat bankowych. Fakt, że można i stracić, ale od tego jest odpowiednie zachowanie na giełdzie, jak dywersyfikacja ryzyka, poprzez takie skrojenie porfela inwestycyjnego, by zniwelować ewentualne straty przez zysk z innych walorów. Tutaj potrzebna jest ciągła analiza rynku, pozyskiwanie istotnych informacji, korzystanie z już posiadanej wiedzy i doświadczenia.

5. Bezpieczeństwo

Paleta posiadanych akcji, czy obligacji, gwarantuje minimalizowanie ryzyka. W sytuacjach trudnych, gdy pojawi się potrzeba zmiany priorytetów (na przykład część zgromadzonych środków jest niezbędna do innych celów, czy inwestycji pozagiełdowych), można wówczas zdecydować się na produkty długoterminowe, które może i dają mniejszy zysk, ale są pewne i stabilne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.