Frank szwajcarski – dopiero początek?

Frank szwajcarski – dopiero początek?

Walka z deflacją w Szwajcarii jest nieskuteczna. Pandemia jeszcze bardziej zniweczyła możliwości wzrostu inflacji. Wpływa to na wartość franka szwajcarskiego, który odnotowuje coraz wyższe kursy.

Bank centralny w Szwajcarii zapewnił, że stopy procentowe dalej będą silnie ujemne. Dalej będą kontynuowane działania interwencyjne na rynkach walutowych. Wynika to po części z polityki zorientowanej na eksport. W 2020 roku Narodowy Bank Szwajcarii znacząco zwiększył swoje depozyty na żądanie, aby zapobiec zbyt szybkiej aprecjacji franka. Ostatni spadek franka nie wydaje się jednak długim trendem.

Jeszcze na początku tygodnia para CHF/PLN wynosiła ok. 4,22. W czwartek spadła poniżej krótkiego poziomu oporu na 4,13. Niemniej uważa się, że w najbliższym czasie może czekać nas nagły wzrost kursu, znowu w okolice 4,2. Spadek rentowności obligacji polskich został już uwzględnionych przez rynek. Kluczowe będą jednak kolejne informacje dot. gospodarki.

Ciekawiej wygląda sytuacja w przypadku pary USD/CHF. Para pokonała spadkowy opór z zeszłego roku i możliwy jest powrót do wartości ze stycznia (okolice 0,88). Jednocześnie wydatki związane z pandemią mogą  wznowić aprecjację dolara wobec franka szwajcarskiego.

Rozpocznij handel Forex dzięki Pattern Trader !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.