Najnowsze dane gospodarcze stabilizują kurs USD

Najnowsze dane gospodarcze stabilizują kurs USD

Dane gospodarcze za styczeń były generalnie zgodne z prognozami. Miało to znaczący wpływ na zmienność dolara amerykańskiego.

Dane PCE (personal consumption expenditures price index) r/r na poziomie 1,5%, pozostaje nieco poniżej celu Fed na poziomie 2%. Wstrzymuje to jednocześnie prognozy na gwałtownie wyższą inflację, którą można było odczuć na rynkach w ostatnich tygodniach. PCE miesiąc do miesiąca był nieco słabszy od oczekiwań, osiągając 0,3% wobec prognozy 0,4%.

Oczekiwano silnych wzrostów m/m dochodów osobistych i wydatków osobistych. W wyniku drugiej ustawy stymulacyjnej uchwalonej pod koniec 2020 roku dochody osobiste wzrosły w styczniu o 10% (oczekiwania wynosiły 9,5%). Napływ gotówki rządowej spowodował wzrost stopy oszczędności osobistych do 20,5% z poprzedniego poziomu 13,4%. W kontynuacji wydatki osobiste wzrosły o 2,4%, co stanowi silny wzrost w porównaniu z grudniowymi -0,2%. Jednak jest to wynik o 0,1 pp. poniżej prognozy.

Czwartkowa sesja przyniosła efekt zmienności rentowności. Po rozpoczęciu dnia na poziomie około 1,4%, rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosła do 1,6%. Mimo, że w czwartek dolar amerykański znalazł się w obliczu silnej presji na sprzedaż, to teraz można się spodziewać solidnej stabilizacji.

Zobacz opinie o Pattern Trader i zacznij handel forex już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.