Zmiana wielkości zatrudnienia wyniosła w Kanadzie 303,1 tysięcy osób. Oczekiwano wyniku 3-krotnie niższego, czyli 100 tysięcy. Odbiło to się znacząco na wartości dolara kanadyjskiego.
Co ważne, licząc nawet nowe miejsca pracy na pełny etat, wychodzi ok. 175,4 tysięcy osób, czyli więcej niż prognoza całkowita. Stopa bezrobocia spadła o 7,5%. Pojawia się jednak groźba cofnięcia trendu. W Kanadzie wzrasta liczba zachorowań.
Niemniej rynek na tak spektakularne dane zareagował ponadprzeciętnie silnie. Para walutowa USD/CAD początkowo spadła nieznacznie poniżej minimum sesji, ale po posiedzeniu MFW spadek był już zauważalny. Z poziomu otwarcia, czyli 1,256 kurs spadł do ok. 1,253. Silniejszy spadek był zauważalny przy parze dolara kanadyjskiego z jenem japońskim. Z 87,55 kurs spadł do 87,22.
Znamienny jest wpływ wyników na parę CAD/PLN. Początkowo cena wybiła do prawie 3,055, ale później zaczęła się stabilizować znowu w okolice kursu otwarcia, czyli 3,037.
Warto przyglądać się dalszym wynikom, wydaje się, że również mogą być silnie zaskakujące. W przyszłym tygodniu będą przedstawiane mniej istotne dane z punktu widzenia walut (w czwartek zmiana pozarolniczego zatrudnienia i sprzedaż przemysłowa, w piątek rozpoczęte budowy domów). Jednak wciąż mogą one wywrzeć duży wpływ, zwłaszcza na kurs dolara kanadyjskiego z walutami skorelowanymi z cenami surowców.
Zobacz opinie o Pattern Trader i zacznij handel już dziś!