Purple Trading – Recenzja i Opinie Ekspertów 2022 Czy warto?
Purple Trading to cypryjski broker, działający w modelu STP (Straight Through Processing) oraz ECN (Electronic Communication Network). Oznacza to, że jedynie pośredniczy w transakcjach, zawieranych przez traderów – nie jest dla nich stroną i nie zarabia na ich stratach. Źródłem dochodu dla spółki jest spread, prowizje oraz dodatkowe opłaty.
Wśród firm brokerskich panuje duża konkurencja. Cały czas poprawiają swoją ofertę, aby przyciągnąć do siebie jak największą ilość klientów. Zazwyczaj największą przewagę mają firmy, które działają na danym rynku przez dłuższy okres. Mają dobre rozeznanie i dosyć dobrze rozpoznają potrzeby swoich klientów. Jednocześnie istnieją podmioty, które działają od krótkiego czasu i pomimo tego radzą sobie znakomicie. Jedną z takich firm jest cypryjska spółka Purple Trading.
Co to jest Purple Trading?
Purple Trading to cypryjski broker, działający w modelu STP (Straight Through Processing) oraz ECN (Electronic Communication Network). Oznacza to, że jedynie pośredniczy w transakcjach, zawieranych przez traderów – nie jest dla nich stroną i nie zarabia na ich stratach. Źródłem dochodu dla spółki jest spread, prowizje oraz dodatkowe opłaty.
Purple Trading działa poprzez dwie spółki, które mają osobne siedziby:
- L.F. Investment Limited ma cypryjską licencję, dlatego może obsługiwać klientów z Unii Europejskiej – na zasadzie jednolitego paszportu,
- AXSE Brokerage Ltd. to spółka zlokalizowana na Seszelach. Oferuje swoje usługi klientom na całym świecie.
Model STP/ECN spółki sprawia, że może oferować traderom bezpośredni dostęp do rynku – czyli transakcje w czasie rzeczywistym. Dzięki temu Purple Trading może szybciej realizować zlecenia przekazywane przez klientów. Spółki STP/ECN mają niższe spready niż chociażby brokerzy działający w modelu market maker (MM) i oferują inwestorom dużą anonimowość.
Purple Trading rozpoczęła swoją aktywność w 2015 roku i już dała się poznać z dobrej strony. Wielu traderów chwali tę firmę za bogatą ofertę oraz jasne warunki, na których odbywa się współpraca. Broker od samego początku stawiał duży nacisk na transparentne i uczciwe traktowanie swoich klientów. Znalazło to wyraz w różnych działaniach, które podejmuje firma. PT dzieli się ze swoimi użytkownikami różnymi danymi:
- rzeczywistą wysokością spreadu,
- informacjami na temat wykonywania zleceń,
- statystykami tzw. poślizgów cenowych – są to różnice, jakie występują między szacowanymi kosztami kontraktu, a tymi faktycznymi.
Poza licencją cypryjską (CySec), broker posiada także pozwolenie ze strony KNF, co dobrze świadczy o tym podmiocie. Została zarejestrowana w 2019 roku, czyli całkiem niedawno.
Jakie rachunki można założyć za pośrednictwem Purple Trading?
Broker udostępnia trzy rodzaje rachunków, które różnią się głównie warunkami handlu. Każdy z nich posiada wady i zalety. Wśród nich można znaleźć:
- konto DMA/STP – umożliwia natychmiastowy dostęp do rynków finansowych. Wiąże się z niskimi prowizjami i brakiem dodatkowych kosztów zawierania transakcji,
- konto ECN – wymaga płacenia prowizji przy każdym zajmowaniu pozycji na rynku. Wysokość spreadu, który obowiązuje w tej taryfie jest narzucany przez dostawcę płynności, czyli bank lub inną instytucję finansową. Rachunek dobrze sprawdza się w przypadku handlu jednosesyjnego lub praktykowania techniki scalpingu,
- konto PRO – dla profesjonalnych inwestorów, posiadających duże doświadczenia rynkowe. Dużą zaletą jest możliwość używania wysokiej dźwignie oraz dodatkowa ochrona przed ujemnym saldem,
- konto inwestycyjne – jest to oferta, która różni się nieco od standardowego zestawu instrumentów. W tym wypadku można handlować ETF-ami oraz korzystać z dynamicznych strategii rynkowych. Warunkiem kwalifikacji do tego konta jest wypełnienie specjalnego kwestionariusza.
Poza powyższymi rozwiązaniami, warunki handlu są identyczne dla wszystkich klientów Purple Trading. Inwestor, który wpłacił na rachunek co najmniej 100 EUR ma takie same warunki do działania, jak osoba, która dysponuje kwotą 0,5 miliona EUR. U tego brokera kwota 100 EUR jest wystarczająca, aby zacząć handel – jest to wysokość minimalnej wpłaty.
Jak prezentuje się oferta brokera?
Purple Trading jest brokerem forex, więc jej główną osią działalności jest rynek walutowy. Firma oferuje ponad 60 różnych par walutowych oraz zestaw innych, popularnych instrumentów:
- 10 indeksów giełdowych – pochodzących z państw zachodnich, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii,
- 8 surowców – czyli ropy naftowej, złota oraz metali przemysłowych,
- 19 kontraktów futures, opartych na różnych aktywach – mogą to być zarówno surowce, indeks zmienności czy indeks amerykańskich akcji SP500,
- 100 akcji najpopularniejszych spółek z rynku amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego. Brakuje polskich spółek z GPW oraz z innych części świata.
W powyższe instrumenty można inwestować za pomocą kontraktów CFD, które umożliwiają zarabianie zarówno na wzrostach, jak i na spadkach cen aktywów. Purple Trading umożliwia korzystanie z dźwigni finansowej na trzech poziomach:
- 1:30 to maksymalny lewar dla klientów detalicznych,
- 1:100 jest przewidziane dla klientów doświadczonych,
- 1:500 to propozycja dla klientów profesjonalnych.
Opłaty i prowizje – czyli jakie koszty towarzyszą inwestycjom w Purple Trading?
Opłaty w przypadku tego brokera zależą głównie od przyjętego modelu rozliczeń. Purple Trading oferuje różne stawki w ramach dwóch rodzajów kont:
- konto STP – nie pobiera żadnych prowizji za wykonane transakcje. Jedynym kosztem jest spread, który zaczyna się od wartości 1,3 pipsa,
- konto ECN – pobiera spready od 0,3 pipsa oraz prowizje uzależnione od uzyskanego statusu. W tym wypadku występują trzy różne taryfy:
- 10 USD od lota bez zniżek dla klienta detalicznego,
- 8 USD od lota ze zniżką 0,3 pipsa – dla klienta doświadczonego,
- 5 USD od lota ze zniżką 0,5 pipsa – dla klienta profesjonalnego.
Status klienta można podnieść na różne sposoby. Aby wniosek o zaliczenie do klientów doświadczonych miał rację bytu, należy spełnić kilka różnych warunków – jest to otwarcie określonej liczby transakcji na instrumentach CFD o określonej wartości pieniężnej.
Jakie są możliwości techniczne na platformie Purple Trading?
Broker udostępnia popularną platformę handlową o nazwie MetaTrader 4. Należy do najczęściej używanych narzędzi wśród brokerów na całym świecie. Posiada wiele użytecznych funkcji i jest stosunkowo prosta w obsłudze – może być używana zarówno na komputerach, na smartfonach oraz na tabletach. Działa na wielu systemach operacyjnych – obsługuje Windows, Mac, iOS oraz Android. W formie przeglądarkowej broker oferuje przyjazną platformę, czyli cTrader.
W jaki sposób można założyć rachunek na platformie Purple Trading?
Konto u brokera Purple Trading można otworzyć w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę brokera i wybrać zakładkę zatytułowaną “Otwórz konto”. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych można wreszcie aktywować rachunek. Po przelaniu środków na konto, uzyskuje ono aktywny status i można wtedy korzystać z wielu możliwości.
Oferta edukacyjna w Purple Trading
Purple Trading umożliwia swoim klientom dostęp do szkoleniowców, którzy pomagają w rozwiązywaniu różnych problemów. Co ważne, można uzyskać informacje w języku polskim na temat funkcjonowania rynków i realizowania różnych strategii inwestycyjnych.
Dużym plusem jest wiele materiałów edukacyjnych, które występują na platformie. Można wśród nich znaleźć liczne e-booki, wykłady w formie video czy zaawansowane artykuły. Dzięki zasobom Purple Academy można otrzymać darmowe szkolenie, na które w innym przypadku należałoby wydać duże pieniądze.
Jak wygląda sprawa wpłat i wypłat na konto brokerskie?
Wszystkie środki, jakie zostaną przelane na konto w Purple Trading są trzymane na osobnych rachunkach bankowych. Są one oddzielone od rachunku firmowego. Takie rozwiązanie jest przewidziane na wypadek, gdyby firma miała jakiekolwiek trudności finansowe. Nie występuje wtedy zagrożenie, że będzie się ratowała środkami swoich klientów.
Broker wprowadził innowację w postaci strefy Purple Zone. Jest to miejsce, z którego można wygodnie zarządzać wszystkimi transakcjami pieniężnymi. Dotyczy to m.in. wpłat dokonywanych za pomocą kodu QR i wszystkich innych metod płatności. Z pozycji Purple Zone można kierować profilem klienta, przeglądać wszystkie konta handlowe i mieć dostęp do różnych produktów inwestycyjnych. Są to m.in. fundusze ETF i różne strategie inwestycyjne.
Depozyt można uzupełniać za pomocą różnych metod:
- kart płatniczych Visa i Mastercard – darmowe,
- płatności krajowe (w PLN i CZK) – darmowe,
- płatności SEPA (w EUR) – darmowe,
- płatności w innych walutach – pobierana jest opłata 0,5%,
- Neteller – prowizja 2%,
- Skrill – prowizja 1%.
Broker zastrzega, że instytucje pośredniczące mogą wprowadzać w trakcie przesyłania środków własne opłaty.
Konto demonstracyjne – możliwość dla niezdecydowanych
Klienci Purple Trading mogą również korzystać z konta demonstracyjnego. Można dzięki niemu zapoznać się ze wszystkimi funkcjami, jakie są dostępne w handlu na tej platformie brokerskiej. Aby uzyskać dostęp do konta demo, należy się zarejestrować i skontaktować z działem obsługi klienta firmy. Po rejestracji klient otrzymuje 3 maile z różnymi informacjami:
- Pierwszy e-mail jest potrzebny, aby potwierdzić cTrader ID, czyli numer identyfikacyjny. Pozwala przenieść się na tę platformę i utworzyć hasło logowania,
- Drugi e-mail zawiera dane logowania do konta i określenie głównej waluty tego konta,
- Trzeci e-mail – pobiera program instalacyjny do platformy handlowej cTrader dla wybranego systemu operacyjnego. Dostępny jest Windows oraz Mac Os.
Purple Trading – ostateczna ocena
Pomimo krótkiego okresu działalności cypryjski broker cieszy się świetnymi opiniami. Zdobył duże zaufanie wśród traderów, którzy chwalą firmę za pokazywanie pełnych danych o transakcjach, wysokości spreadów czy przedstawiania sytuacji o możliwych problemach – np. zjawiska poślizgów cenowych. Duże znaczenie ma także fakt, że broker działa w oparciu o modele STP/ECN, które nie tworzą osobnego rynku dla swoich klientów. Dzięki temu nie powstaje konflikt interesów.
Poza przejrzystą ofertą, Purple Trading ma inne zalety. Nalicza niskie spready i prowizje, nie wykorzystuje rekwotowań i pozwala na szybkie wypłaty środków. Umożliwia dokonywanie płatności na kilka różnych sposobów, udostępnia bezpłatne narzędzia analityczne oraz wsparcie w polskim języku.
Spis treści
Jeszcze nie ma żadnych ocen.