Złoto kontra Bitcoin – w co lepiej zainwestować?

Zarówno prognostycy, jak i początkujący specjaliści z radością ogłaszają alarm w związku z recesją. Po wielkiej recesji z 2000 r., dekadę później nastąpiła recesja COVID-19, jedna z najkrótszych w historii. Recesje na nowo rozbudziły obawy inwestorów o minimalizowanie strat w przypadku nadejścia inflacji.

Jako inwestor zazwyczaj trzymasz część swoich aktywów w metalach szlachetnych, takich jak złoto. Chroni to przed stratami na giełdzie w czasie spowolnienia gospodarczego. Takie rozwiązanie okazało się korzystne, ale konkuruje z nim nowe podejście.

Bitcoin jest intrygującą inwestycją dla osób prywatnych, ponieważ od wystarczająco dawna przyciąga uwagę i zyskuje poparcie – wykazuje nawet kilka wzorców.

Inwestorzy szukają wszystkiego, co mogłoby złagodzić skutki inflacji w ich portfelach, która rośnie i osiąga swój szczyt od 40 lat. W takich okresach inwestorzy często zwracają się ku towarom, zwłaszcza złotu, które od dawna stanowi ochronę przed inflacją.

Niektórzy inwestorzy promują ostatnio bitcoina i inne kryptowaluty jako sposób na ochronę przed inflacją. Czy jedna z nich jest lepsza od drugiej?

Wniosek jest następujący: Złoto przewyższa Bitcoina jako zabezpieczenie przed inflacją z wielu powodów. W rzeczywistości wielu ekspertów nie uważa Bitcoina ani innych kryptowalut za zabezpieczenie przed inflacją, przynajmniej jeszcze nie teraz.

Jaka jest definicja zabezpieczenia przed inflacją?

Zabezpieczenie to rodzaj inwestycji, która pomaga zrównoważyć stratę spowodowaną inflacją, ale cel takiej inwestycji może być różny w zależności od tego, co inwestor planuje osiągnąć.

„Papier wartościowy może być przeciwwagą w ruchu cen aktywów lub nieskorelowaną jednostką, która zapewnia stabilność w okresach zmienności” – mówi Emily Man z Redpoint Ventures.

W pierwszym przypadku twierdzi on, że linie lotnicze kupowały kontrakty terminowe na ropę naftową, aby zabezpieczyć przyszłe zyski. W drugim przypadku definicja Man’a odnosi się do funduszy hedgingowych, które mogą kupować akcje Visy, a jednocześnie kupować akcje Mastercard w celu wyizolowania pewnych zagrożeń i możliwości, które dotyczą obu firm.

Zabezpieczenie przed inflacją to inwestycja, która przeciwdziała niektórym lub wszystkim skutkom inflacji. Być może zabezpieczenie rośnie wraz ze wzrostem inflacji (np. przeciwdziałając spadkom cen akcji). Może też być tak, że zabezpieczenie jest po prostu odporne na inflację, ponieważ zapewnia stabilność portfela.

Czy złoto lub bitcoin lepiej chronią przed inflacją?

Eksperci porównują bitcoina i złoto jako zabezpieczenie przed inflacją pod wieloma względami, w tym pod względem historii, skuteczności, dostępności i innych źródeł popytu na te aktywa.

Historia jako zabezpieczenie przed inflacją – porównanie złota i kryptowalut

Nie da się zaprzeczyć, że złoto ma długą historię jako zabezpieczenie przed inflacją, podczas gdy Bitcoin ma tylko około dziesięciu lat istnienia na poparcie swojego istnienia.

Zdaniem Fergusa Hodgsona z Econ Americas, podróżującego redaktora Gold Newsletter, złoto ma długą historię jako niezachwiane źródło bogactwa. „W dłuższej perspektywie jest to najbezpieczniejsze zabezpieczenie przed inflacją, jakie można uzyskać” – mówi.

Z drugiej strony, Bitcoin jest stosunkowo nowym graczem na światowych rynkach aktywów, ale ma już 12-letnią historię i wciąż definiuje swoje cechy jako zabezpieczenie w dzisiejszej gospodarce.

Czy złoto jako zabezpieczenie przed inflacją jest mniej efektywne niż bitcoin? Jak wypadają bitcoin i złoto pod względem efektywności?

Brak długotrwałych osiągnięć budzi wątpliwości, czy Bitcoin może być skutecznym zabezpieczeniem przed inflacją. Tymczasem wielu analityków uważa, że złoto od dziesięcioleci wykazuje zdolność do pełnienia roli zabezpieczenia

„Nie ma żadnych danych historycznych na temat Bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją” – twierdzi Adam Perlaky, starszy analityk Światowej Rady Złota. „W rzeczywistości, w historii Bitcoina nigdy nie było czasu wysokiej inflacji. Nie ma żadnych dowodów na poparcie tej tezy”

Perlaky podkreśla jednak, że brak danych nie przekreśla prawdopodobieństwa, że bitcoin może służyć jako zabezpieczenie przed inflacją – trzeba to jeszcze udowodnić.

Twierdzi natomiast, że złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją, co jest jednym z powodów, dla których inwestorzy je kupują.

Kline z Bitcion IRA mówi o potencjale kryptowaluty jako obrony przed drukowaniem pieniędzy przez banki centralne w celu wsparcia Bitcoina.

„Bitcoin ma ograniczoną podaż” – wyjaśnia. „Rząd drukuje zbyt dużo pieniędzy od 2008 roku i ma to już wpływ na całą gospodarkę. To wtrącanie się nie może być zrealizowane w ten sam sposób, ponieważ Bitcoin jest ograniczony do zaledwie 21 milionów monet, co stanowi potencjalny substytut waluty fiat.”

Teraz, gdy wartości nieruchomości poszybowały na wyżyny, a złoto jest poza zasięgiem większości osób, kryptowaluty dołączyły do grona instrumentów zabezpieczających przed inflacją.

Łatwość dostępu do złota i kryptowalut

Nabycie i sprzedaż złota jest mniej skomplikowana niż bitcoina, po części dlatego, że dla obu tych walut istnieją ugruntowane rynki. Złoto ma wyraźną przewagę ze względu na dobrze ugruntowane platformy handlowe.

Biorąc pod uwagę wiele opcji inwestowania w złoto, takich jak zakup prawdziwego fizycznego kruszcu, zakup funduszy ETF, które posiadają rzeczywiste złoto lub firmy wydobywające złoto, oraz handel kontraktami terminowymi, inwestowanie w ten metal szlachetny jest stosunkowo proste.

Inwestorzy mogą zainteresować się złotem na różne sposoby, w zależności od swoich celów. Wiele z tych dróg obejmuje produkty giełdowe, takie jak akcje i fundusze ETF, które pozwalają inwestorom na wygodny i niedrogi dostęp do swoich aktywów.

Ostrzega się jednak, że osoby, które chcą kupić prawdziwe złoto, powinny być świadome „wymagań dotyczących przechowywania, transportu i bezpieczeństwa” związanych z tego rodzaju inwestycją.

Inwestorzy mogą teraz kupować bitcoiny zarówno za pośrednictwem brokerów kryptowalutowych, jak i konwencjonalnych, pod warunkiem, że nie mają nic przeciwko temu, by broker sprawował pieczę nad ich monetami. Ci, którzy chcą zatrzymać swoje bitcoiny, będą musieli korzystać z giełdy lub brokera, który na to pozwala.

Bitcoin nie jest tak łatwy do zdobycia jak złoto, ale zwolennicy bitcoina naciskają na wprowadzenie podobnych, prostych metod pozyskiwania bitcoina poprzez giełdowe instrumenty pochodne, takie jak ETF. Inwestorzy mogą obecnie kupować kontrakty terminowe na bitcoin ETF, które dają im porównywalną ekspozycję na bitcoin.

Jeśli chodzi o koszty, Bitcoin może być czasem tańszy. Inwestorzy mogą być zmuszeni do uiszczenia jednorazowych opłat w celu posiadania Bitcoin. Z drugiej strony, nabywcy złotych funduszy ETF nie muszą płacić prowizji, ale muszą płacić stały wskaźnik kosztów, który jest procentem całej inwestycji. Jeśli więc ten rodzaj inwestycji w złoto jest utrzymywany przez długi czas, koszty prowizji mogą z czasem przewyższyć opłatę za Bitcoin, w zależności od tego, ile kosztuje każda z nich. Jednak częste dokonywanie transakcji może sprawić, że prowizje szybko wzrosną.

Zmienność wartości

Doniesienia prasowe, nastroje inwestorów, działania regulacyjne i szum informacyjny miały w przeszłości wpływ na wahania cen Bitcoina. Wiadomości ze świata cyfrowej waluty mogą wywoływać panikę wśród inwestorów i skłaniać ich do pochopnych osądów, w wyniku czego ceny Bitcoina rosną lub spadają. Ze względu na wyżej wymienione powody, złoto nie charakteryzuje się taką zmiennością, co czyni je być może bezpieczniejszą inwestycją.

W ostatnich latach powstało kilka alternatywnych kryptowalut, które zapewniają większą stabilność niż Bitcoin. Monety te są określane mianem „stabilnych monet”, ponieważ ich ceny są powiązane z walutą fiat lub innym stabilnym aktywem. Na przykład kurs Tether jest ustalany na podstawie wartości dolara amerykańskiego.

Wybór między bitcoinem a złotem zależy od Twoich celów inwestycyjnych, skłonności do ryzyka oraz tego, ile pieniędzy możesz stracić w przypadku zmian na rynku. Doradca finansowy może pomóc Ci w ustaleniu Twoich celów inwestycyjnych i określeniu, czy bitcoin jest dla Ciebie realną opcją.

Czy Bitcoin jest rzadszy niż złoto?

Złoto jest rzadkim metalem. Bitcoin, w porównaniu z innymi kryptowalutami, jest jedyny w swoim rodzaju, a złoto, w porównaniu z innymi metalami, jest rzadkie. W obu przypadkach są one wyjątkowe w swoich dziedzinach.

Czy Bitcoin jest jak złoto?

Bitcoin jest aktywem finansowym podobnym do złota, przy czym niektórzy inwestorzy wybierają go jako inwestycję alternatywną. Można go wykorzystać na wiele sposobów i może on okazać się lukratywną inwestycją, jeśli zostanie prawidłowo zainwestowany.

Czy Bitcoin jest lepszą inwestycją niż złoto?

Zalety i wady każdej waluty będą zależeć od Twojej tolerancji na ryzyko, podejścia inwestycyjnego, wielkości kapitału dostępnego do zainwestowania oraz poziomu tolerancji strat. Bitcoin jest znacznie bardziej zmienny niż złoto, co sprawia, że jest inwestycją o wyższym ryzyku niż złoto.

Złoto: właściwości

Atrakcyjność złota jako najstarszego na świecie, używanego nieprzerwanie od tysiącleci pieniądza, nie wynika jedynie z tradycji. W wielu artykułach poświęca się złotu dużo uwagi. Podsumowując, złoto przetrwało próbę czasu z powodu wielu czynników:

  • Całe złoto na Ziemi zostało najprawdopodobniej stworzone setki milionów lat temu. W przeciwieństwie do waluty fiat, która jest całkowicie kontrolowana przez polityków, żaden przywódca nie może stworzyć więcej złota. Poza licznymi próbami, obecnie nie ma sposobu na sztuczne wytworzenie większej ilości złota. Podaż złota ma istotny wpływ na jego wartość; ogranicza inflację, a nawet powoduje deflację – złą dla rządów, ale doskonałą dla oszczędzających, ponieważ obniża ceny.
  • Przez tysiąclecia wiele obiektów fizycznych było używanych jako pieniądze. Jednak w przeciwieństwie do soli czy muszli serca, złoto okazało się zwycięzcą częściowo dlatego, że można je rozłożyć na bardzo jednorodne części bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń, a jednocześnie można je podzielić na niemal idealnie identyczne kawałki, które pozostają w tej formie. Złoto jest obojętnym metalem, który nie ulega korozji. Złoto nie jest szczególnie plastyczne ani ciągliwe, ale można je rozbić na nici o grubości zaledwie kilku atomów, nie łamiąc ich. Jest jednak dość miękkie i łatwe do kształtowania – jak to się mówi – giętkie. Dzięki temu idealnie nadaje się do produkcji monet i sztabek, które przetrwają dziesięciolecia lub tysiąclecia, niezależnie od tego, czy są to gramowe paski, czy masywne sztabki wielkości cegły, ważące wiele funtów lub kilogramów. W rezultacie wśród wszystkich zaginionych kosztowności, na jakie natknęła się ludzkość, zawsze znajdowały się jakieś złote monety w doskonałym stanie.
  • Ze względu na wyjątkowe właściwości złota eksperci stosują różne metody potwierdzania autentyczności monet i sztabek. W najgorszym wypadku sztabka może zostać przetopiona, aby sprawdzić, czy znajduje się w niej wyłącznie złoto. Przy niewielkim nakładzie pracy, aby upewnić się, że złoto jest autentyczne, można to wielokrotnie powtarzać.

Szczególne właściwości fizyczne złota sprawiły, że od dawna jest ono preferowanym środkiem płatniczym. Od czasów starożytnego Egiptu i Rzymu, a nawet jeszcze dawniej, było ono uznawane za niezawodny środek przechowywania bogactwa. Już sama ta historia sprawiła, że złoto stało się współczesnym aktywem ekonomicznym, którego wartość w obiegu wynosi biliony dolarów, a każdego dnia na całym świecie wymieniane są miliardy dolarów.

Mówiąc najprościej, złoto jest produktem, w którym bogaci – od państw narodowych po inteligentne jednostki – przechowują część swojego majątku, który chcą chronić przed wstrząsami politycznymi. Jest ono przekazywane z pokolenia na pokolenie. Służy jako bezpieczny zasób w czasach kryzysu finansowego, gdy inne rynki gwałtownie spadają, a lokalne waluty upadają. Z finansowego punktu widzenia jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed inflacją.

Bitcoin: właściwości

Bitcoin został stworzony, by mieć te same cechy co złoto, a nawet w pewien sposób je udoskonalić. Ludzie mogą teraz bezpiecznie dokonywać transakcji przez Internet, w dowolnym miejscu na Ziemi, używając kryptowalut takich jak Bitcoin, i mogą być pewni tego, że wyniki są prawdziwe.

Bitcoiny wykorzystują kryptografię – tę samą gałąź informatyki i matematyki, która jest używana do zabezpieczania komunikacji elektronicznej między wojskiem a hasłem internetowym Twojego banku – aby zagwarantować, że monet nie da się skopiować ani podrobić. W przeciwieństwie do gotówki, a nawet sztabki złota, możesz być niemal pewny, że otrzymane bitcoiny są prawdziwe w ciągu kilku sekund (w praktyce weryfikacja tego może zająć bitcoinowi sporo czasu; istnieją pewne niedoceniane zagrożenia związane z jego architekturą peer-to-peer).

Technologia zastosowana w blockchainie Bitcoina pozwala na uzyskanie kilku interesujących efektów ubocznych. Na przykład zastosowanie podpisów cyfrowych z kluczem publicznym i kluczem prywatnym (ta sama podstawowa technologia, która chroni przeglądarkę przed włamaniem) jest podobne do posiadania dwóch numerów kont: jednego do wpłat i jednego do wypłat.

To Twój klucz prywatny pozwala Ci nadawać pieniądze i nigdy nie musisz go nikomu ujawniać. Jeśli chcesz, możesz wywiesić swój klucz publiczny na billboardzie, a mimo to zachować bezpieczeństwo swoich środków pieniężnych – bez klucza prywatnego nikt nie będzie mógł wypłacić żadnych środków z Twojego konta.

Dariusz Mączyński

Dariusz Mączyński

Pasjonat giełdy forex, kryptowalut oraz piłki nożnej. Giełdę Forex analizuje od kilku lat, co poparte jest wieloma sukcesami. Uczestnik wielu konferencji na temat kryptowalut. Na tym blogu Dariusz zajmuje się przeglądem najpopularniejszych platform tradingowych. Mając dwie dekady doświadczenia w dziennikarstwie biznesowym i finansowym, Dariusz omawiał najświeższe informacje rynkowe, pisał na temat rynków akcji oraz redagował treści dotyczące finansów osobistych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Forex Opinia